A po ślubie….. jak rozwiązać konflikt w związku

12 stycznia 2015


Witam Was bardzo cieplutko,
Rozpoczęłam współpracę ze wspaniałymi fotografami, którzy co jakiś czas będą się z Wami dzielić pomysłami na wyjątkowy ślub. Zapraszam na pierwszy post.Okres narzeczeństwa to piękny czas dla młodej pary, jego zwieńczeniem w naszej tradycji są niezwykle przepiękne i huczne uroczystości ślubne będące symbolem rozpoczęcia nowej drogi w życiu dla zakochanych. Każda faza w związku się kończy i każda jest ważna i może być równie piękna jeżeli będziemy w związku dbać o relacje i uczyć się poprawnej komunikacji, niestety nie jest to rzecz prosta. Nie chodzi o to, żeby unikać konfliktów bo to najprostsza droga do eskalacji złych emocji w krytycznych momentach. Chodzi o to, żeby wiedzieć jak rozwiązywać konflikty w związku oraz co może pomóc w jego scaleniu. W poniższym artykule przedstawię kilka metod na rozwiązanie konfliktu, lub jego zapobieganie.

 
List od…

Kolejny raz wchodzisz do mieszkania i zastajesz w nim nieumyte naczynia bądź walające się buty w przedpokoju. Nie rób od razu awantury napisz list od „ butów” lub „naczyń” np.


Kochany Jasiu

Bardzo źle się czujemy brudne w zlewozmywaku. Jesteśmy ściśnięte i mokre. Nakładamy się na siebie i boimy się, że w końcu się potłuczemy. Bardzo pragniemy być umyte i wrócić na swoje miejsce. Proszę spełni naszą prośbę, pozmywaj Nas i odłóż do szafki.

Twoje naczynia.


Kogo taki list nie poruszy i nie weźmie się za zmywanie naczyń! Jednocześnie po przeczytaniu takiego listu adresat nie poczuje się atakowany i na pewno pojawi się uśmiech na jego twarzy, a Ty nie usłyszysz kolejny raz….zaraz.


 
JA JA JA!

Ty nigdy nie zmywasz! Ty zawsze nie masz czasu! Przez Ciebie się spóźnimy!

Czy po usłyszeniu takiego komunikatu mamy ochotę cokolwiek zrobić bądź coś zmienić? Raczej są na to marne szanse. Dodatkowo czujemy się atakowani, podnosi nam się poziom adrenaliny i mamy ochotę szybciej nieelegancko odpowiedzieć naszemu rozmówcy lub po prostu odejść.

Jeżeli nasz partner nie dotrzymał danej nam obietnicy warto posłużyć się komunikatem typu: Ja.Polega on na tym, aby w pierwszej kolejności mówić o swoich uczuciach, emocjach, następnie o konkretnej sytuacji, która je wywołała, a na końcu komunikatu powiedzieć o swoich oczekiwaniach.

Oto przykład:

Ja ( emocje)..

np. czuję źle / jest mi przykro/

Kiedy Ty..

np. zapomniałeś odebrać zdjęcia od fotografa ślubnego.

Oczekuję…

np. że odbierzesz je w ciągu godziny

Dzięki mówieniu o naszych emocjach: po pierwsze nikt nie może zaprzeczyć, że je odczuwamy po drugie adresat nie czuję się atakowany i otrzymuje jasną wiadomość, że nie „czepiamy” się go bez powodu tylko naprawdę jest nam np. przykro. 


 
Usłyszmy się

Często kłócimy się …nie wiedząc o co nam właściwie chodzi. Mówimy zdania które ranią i dziwimy się, że partner nas nie rozumie. Każdy z nas jest inny, ciężko jest poznać siebie, a co dopiero motywy zachowań innych ludzi. Dlatego dobrym sposobem na rozwiązanie konfliktu jest rozmowa z „parafrazowaniem komunikatu partnera ”. Polega ono na powtarzaniu zdania ukochanego/ej tak jak my go/ją rozumiemy:

np. Rozumiem, że jest Ci przykro bo za późno wracam do domu.

Może się okazać wtedy, że drugiej stronie nie chodzi o to, że jego partner za późno wraca do domu, tylko np. chce, żeby poświęcać mu więcej czasu, a to przecież dwa różne źródła konfliktu.


On/Ona się nie domyśli

Jeżeli liczysz na to, że Twój partner „domyśli się” czego pragniesz lub czego od niego oczekujesz..możesz się nigdy nie doczekać. Czy zawsze wiesz czego od Ciebie chcą inni ludzie: rodzice, szef, rodzeństwo? Dlaczego więc masz tego wymagać od męża/żony? Jasno komunikuj swoje oczekiwania najlepiej w sposób: co, kiedy, gdzie i jak. Wtedy partner po prostu wie czego od niego chcesz.


Warto zajrzeć na Nasz Album Ślubny i zaprosić bliskich do wysyłania pomysłów na ich metody rozwiązywania konfliktów oraz jest to okazja by pochwalić się np. ślubnymi zdjęciami, które w końcu nasz małżonek/ małżonka odebrał od fotografa ślubnego

Mam nadzieję, że kilka przedstawionych przeze mnie metod pomoże wam rozwiązać swoje konflikty w związku i życzę wam zawsze miłego godzenia sięAutorka tekstu: Katarzyna Sowa - Ukryte w Kadrze 
Źródła zdjęć 3,4,5 oraz 6 - Ukryte w Kadrze  
Źródło zdjęcia 1 - Getty Images  
Źródło zdjęcia 2 - Corbis  
Źródła zdjęcia 3 -  Joshlia Dwain

6 komentarzy:

 1. Ja tak może z innej beczki. Jakich konkretnie produktów z Ziaja Liście Manuka używałaś, bo nie wiem na które uważać z oczami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. krem do twarzy, żel myjący (ten bez ziarenek) oraz ten peeling w białej tubce - wszystkie do kosza trafiły:(

   Usuń
 2. Niestety nie jest to takie proste... Ciągle kłócę się z mężem...

  OdpowiedzUsuń
 3. Powinno się ze sobą rozmawiać o wszystkim i zawsze i próbować zawsze dążyć do rozmowy.

  OdpowiedzUsuń
 4. List od butów? :D

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawienia komentarza ♥♥ Na pewno odwdzięczę się tym samym w wolnej chwili ♥♥